Meals: How It Works

HOW IT WORKS

[row cols_nr=”2″]

[col size=”6″]

[restaurantmenu  type=”dotted”]

## First, Let’s Talk!
**I have a questionnaire that will get me on the same page with you and your family’s needs and wants.

##How may meals per week?
**Edible Crush will provide 3-7 Dinners per week. We also offer hearty work salads and soups, healthy kids lunch bags and even ready to go breakfast items.

##LET’S Plan your Menu
**Choose from items we have already created or we will help you customize your own.

##How do you want your food packaged?
**I will provide single portioned or family portioned meals in re-usable plastic-ware or if you prefer a one time $100 fee will provide you with glass Pyrex dishes with lids that are perfect for oven, microwave and dishwasher.

##Your meals will be produced in our certified kitchen with the highest regard for quality and food safety.
**We will develop a pick up schedule or you can opt for delivery ($20 fee per trip)

##Pantry Items
**Edible Crush also offers fresh real stocks & broths, salad dressings & vinaigrette s, fresh pesto’s, sauces and more. When you have the desire to cook, we have the basics ready for you!

##We have designed food codes for easy interpertation

** GFI – gluten free ingredients, V – Vegan, A – Adult Flavor Profile, VG – Vegetarian

**We take every precaution to prevent cross contamination but we cannot guarantee that there has not been any cross contamination.

[/restaurantmenu]

[/col]

[col size=”6″]

[restaurantmenu  type=”dotted”]

##Simply rinse out your containers and place in the re-usable bag we provide to you.
**Drop off or arrange for pick up at which point you will get your next set of meals

##Feedback is always welcome
**We are always a call, text or email away. Something you love and want more of? Something you don’t love and want taken off your menu? No problem, just let us know!

##Pricing Guidelines

**If you don’t see a package that works for you, lets build one together!

##Individual

**Three meals/week – $54 plus food cost
**Four meals/week- $70 plus food cost

**Five meals/week – $85 plus food cost

 

##Couple

**Three meals/week (2×3=6 meals) – $108 plus food cost
**Four meals/week (2×4=8 meals) – $140 plus food cost

**Five meals/week (2×5-10 meals) – $170 plus food cost

 

## Family of 4
**Three meals/week (4×3=12 meals) – $216 plus food cost
**Four meals/week (4×4=16meals) – $280 plus food cost

**Five meals/week (4×5=20 meals) – $340 plus food cost

##Family of 5

**Three meals/week (5×3=15 meals) – $270 plus food cost
**Four meals/week (5×4=20 meals) – $350 plus food cost

**Five meals/week (5×5=25 meals) – $425 plus food cost

##Family of Six

**Three meals/week (6×3=18 meals) – $324 plus food cost
**Four meals/week (6×4=24 meals) -$420 plus food cost

**Five meals/week (6×5 =30 meals) -$510 plus food cost

 

[/restaurantmenu]

[/col]

[/row]

[hr type=”flower”]